Na Baranim Szlaku

Barani Szlak, najpiękniejsze tereny Beskidu Sądeckiego. Wspaniałe widoki, górski klimat zachecają do wycieczek Baranim Szlakiem.

Barani Szlak to idealne miejsce na górski spacer. Piękno przyrody, panorama Tatr i możliwość odwiedzenia gospodarstw owczarskich przyciągają turystów z całego kraju.

Barani Szlak prowadzi przez najpiękniejsze górskie tereny, gdzie przyroda naprawdę potrafi zachwycić. Szlak Barani przebiega od Rytra przez szlaki pasma Jaworzyny Krynickiej, prowadząc do gminy Łabowa. Idąc Baranim Szlakiem, dotrzesz do pięknej Krynicy Zdroju. Przystanki na szlaku to: Rytro Zamek, Chata Cyrli, Łabowska Chala, Zejście do doliny Uchrynia lub wsi Łosie oraz Bacówka nad Wierchomlą.

Warto wiedzieć, że to nie tylko piękna trasa pieszych górskich wędrówek. Bowiem Barani Szlak to projekt, który promuje mięso jagnięce wraz ze wszystkimi jego zaletami (smakowymi i zdrowotnymi) oraz przetwory z owczego mleka, czyli pyszne i świeże sery oraz oscypki. Dlatego, decydując się na wędrówkę Baranim Szlakiem, można zarówno podziwiać piękno gór, jak również spróbować tradycyjnych i regionalnych specjałów, co z pewnością ucieszy każdego smakosza.

Dlaczego ta trasa została nazwana Baranim Szlakiem? Otóż jeszcze dwadzieścia pięć lat temu właśnie na tych terenach kwitło tradycyjne owczarstwo. W tym miejscu wypasano owce i bydło. Na niektórych szczytowych polanach można jeszcze dostrzec drewniane bacówki, które niestety niszczeją. Jednak dawniej to właśnie tam bacowie od wiosny do jesieni doili zwierzęta oraz wyrabiali owcze sery i bundz. Obecnie owczarstwo odchodzi w zapomnienie, co przyczynia się do tego, że hale zarasta las. Barani Szlak to próba zatrzymania czasu – pragniemy kultywować i rozpowszechniać zapomnianą tradycję.

Wędrując Baranim Szlakiem, można spróbować tradycyjnych potraw przygotowywanych na bazie jagnięciny oraz pysznych serów, które są serwowane w gospodarstwach owczarskich znajdujących się na szlaku. To prawdziwa uczta smaków! Jednak atrakcji turystycznych jest znacznie więcej. Szlak Barani umożliwia także zobaczenie nawet kilku ras owiec oraz zwiedzenie tradycyjnych gospodarstw owczarskich. Spacer Baranim Szlakiem to swoisty powrót do przeszłości.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *